Dlaczego warto inwestować w zielone miasto?

Przestrzeń publiczna jest ciągle udoskonalana, by jak najsprawniej służyć lokalnemu społeczeństwu.

Zmiany obejmują nie tylko budowę dróg czy nowych obiektów, ale także unowocześnianie tych istniejących, aby spełniały aktualne wymogi prawne i funkcjonalne. Miasta coraz częściej widzą potrzebę organizacji zieleni, by zapewnić mieszkańcom odpowiednie miejsca do relaksu, a także stworzyć przestrzeń atrakcyjną turystycznie.

To, że zieleń jest niezbędnym elementem w miastach, jest faktem. Rośliny produkują tlen, zapewniają schronienie dla zwierząt, a także poprawiają samopoczucie i uspokajają. Pamiętając o niedawnych upałach, możemy dorzucić także to, że tworzą cień w betonowej dżungli. Niestety zielone płuca miast nie są wieczne, niektóre drzewa należy usunąć ze względu na wiek, choroby czy położenie, które może być zagrożeniem dla człowieka (np. stare i słabe drzewo stojące obok parkingu). Dostrzegając potrzebę inwestycji w tereny zielone, miasta organizują różnego typu eventy, które łączą w sobie promocję miejsca ze zmianą przestrzeni.

Czym jest BUGA i IGA?

Jedną z praktyk działania na rzecz zieleni w mieście jest BUGA – festiwal ogrodniczy odbywający się w  Niemczech. Miejsce organizacji festiwalu zmienia się co dwa lata, na wybranych terenach powstają nowoczesne ogrody pokazowe. To doskonała atrakcja dla turystów, którzy masowo przyjeżdżają na wydarzenie, aby zobaczyć coś nowego, a także dla pasjonatów, którzy mogą zapoznać się z ciekawymi rozwiązaniami planowania przestrzeni. Zmianie poddane zostają przede wszystkim tereny mało atrakcyjne, które dzięki wystawie zyskują nową formę – stają się oazą odpoczynku i miejscem kreatywnego spędzania czasu.

Kolejnym wartym uwagi wydarzeniem, odbywającym się również za niemiecką granicą jest IGA. To wystawa ogrodnicza organizowana co 10 lat. Ostatnia miała miejsce w 2017 roku w Berlinie, a ogrody były wzorowane na aranżacjach z Japonii, Włoch i Chin. Nie zabrakło również terenów zaprojektowanych tematycznie. Goście mogli spacerować po ogrodach angielskich, różanych czy renesansowych.

Wystawy to nie wszystko

Podczas dwóch wspomnianych wydarzeń, oprócz zapoznania się z trendami ogrodniczymi, goście mogli wziąć udział w koncertach, pokazach, przedstawieniach, a nawet konkursach. Przez wystawy przewinęły się ogromne liczby turystów z najróżniejszych zakątków świata, a co najważniejsze – mało interesujące tereny, zmieniły się w atrakcyjną przestrzeń i zostały z mieszkańcami na zawsze.  Inwestycja w tego typu wydarzenie jest projektem długofalowym, wpływającym pozytywnie na wizerunek miasta i postrzeganie go zarówno przez turystów, jak i miejscowych.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt